Ask as if you're talking to a person:


deksametazon supresyon test hakkında bilgi


Soru: Deksametazon Supresyon Test nedir?
Kategorisi: Sağlıklı Yaşam
Hakkında Bilgi: Deksametazon supresyon testi, kan testi Cushing sendromu tanısı için kullanılır. Bu durum zaman böbreküstü bezleri çok fazla bir hormon kortizol denilen üretmek geliştirir. Cushing sendromu, genellikle hipofiz bezinin fonksiyon bozukluğu sonucu olduğunu, ancak başka nedenler olabilir. Orada deksametazon baskılama testleri iki tür yüksek doz test ve düşük doz test vardır. Düşük doz test teşhis Cushing sendromu, ve yüksek doz test kullanılır artan kortizol düzeylerinin nedeni saptamak için yardımcı olur.

Kan kortizol seviyeleri kısmen hipofiz hormon üretimi adrenokortikotropik hormon veya ACTH denilen düzenlenir. Her madde düzeyi yüksek diğer üretimi azaltmak için ACTH ve kortizol arasındaki ilişki negatif geribesleme, denir. Bu ilişki deksametazon supresyon testi önemlidir.

Deksametazon yapısal ve işlevsel olarak kortizol benzer sentetik bir steroid hormondur. Bir normal işleyen bir hipofiz bezi olan biri, ACTH azalır deksametazon alır, bu sırayla kortizol seviyelerini azaltır. Deksametazon supresyon testi nedenle deksametazon yeteneği kortizol üretimi bastırmak için tedbirler. Bir disfonksiyonel hipofiz bezi ile birisi olarak, tepki deksametazon için anormal. Örneğin, aşırı ACTH üreten hipofiz bezi, deksametazon alarak kortizol seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olabilir eğer.

Deksametazon supresyon kan testi gecede yapılabilir ya da üç günlük bir süre içinde. gece test, bir hasta ve ertesi sabah kan örneği kortizol testleri için alınır akşam deksametazon bir doz verilir. üç günlük test, hasta üç gün boyunca deksametazon aldıktan sonra kendi idrar toplamak gerekir. Ayrıca, o üç gün boyunca deksametazon ek doz alacaksınız. Hastanın bağlı olarak deksametazon yüksek ya da düşük dozlarda verilir mi o yüksek doz veya düşük doz supresyon testi geçiyor.

Önceden test etmek için, bir hastanın test sonuçlarını etkileyebilecek bazı ilaçlar alarak durdurmak için istenebilir. Bu kortikosteroidler, östrojenler, oral doğum kontrolü ve barbitüratlar içerir. Prosedürün en invaziv kısmı kan testi olduğu için, bu test çok az risk vardır. Olası yan etkiler aşırı kanama, enfeksiyon ve hematom sayılabilir. Herhangi bir bu olayların meydana gelen riski çok düşüktür.

Çoğu durumda, bir kişinin ilk bir düşük doz deksametazon supresyon testi geçirecek. Bu testin sonuçları Bir kişi anormal kortizol seviyesini gösteriyor. kortizol anormal düzeyleri farklı nedenleri olabileceğinden, yüksek doz test takip olarak gerçekleştirilir. anormal kortizol seviyeleri bir hipofiz tümörü neden Örneğin, bir hasta düşük doz test etmek anormal bir tepki ve yüksek doz test normal bir tepki verir. anormal kortizol seviyeleri bir adrenal tümörü nedeniyle ise, hasta anormal hem düşük doz testi ve yüksek doz test yanıt verecektir.


Among the questions such as what is, definition of, birth place of,... the answer of the question 'deksametazon supresyon test hakkında bilgi'.

[tweetle]

Latest searches

Qué es AFC Wimbledon?
Elazığ Adı Nereden Gelmiştir?
902126289581 Telefon Numarası Hangi Firmanın?
903224545228 Telefon Numarası Hangi Firmanın?


Now 5980 questions are answered in a minute.


Allow Yasiy to know your location, to get results near you first.


These data are collected automatically by trimming İnternet


Yasiy Mobile Search Engine
Yasiy Search Engine